Městský úřad Vrchlabí
Zámek 1
543 01 Vrchlabí 1
Budova Radnice
Krkonošská 8
543 01 Vrchlabí 1
hudebník, pedagog
Studoval hru na housle a sbormistrovství na Konzervatoři v Praze. Poté se stal učitelem Městské hudební školy v Čáslavi. Kromě vyučování na hudební škole vedl celoroční kurz pro učitele zpěvu, založil a řídil Čáslavskou filharmonii, komponoval různé instruktivní skladby a vytvořil velkou metodiku pro PHV - tj. přípravnou hudební výchovu a hudební nauku pro první ročníky hudebních škol. Z důvodu nejisté existence v Čáslavi, přijal za protektorátu místo ředitele na nově založené Městské hudební škole v Opočně. Do Vrchlabí přišel po druhé světové válce a měl coby ředitel významný podíl na zahájení výuky v městské hudební škole, kterou od základu vybudoval. Kromě hudební školy vyučoval i na gymnáziu a rodinné škole.
Kromě výuky se propagaci kultury a hudby věnoval i veřejně. Vystupoval na různých kulturních a slavnostních pořadech, besídkách apod. Již v roce 1945 založil orchestrální sdružení a dětský sbor "Vrchlabští zpěváčci", které i sám řídil. Dále založil a řídil šestnáctičlenný mužský sbor. Sám organizoval a slovem provázel od roku 1947 Hudební umělecké středy a od roku 1950 Vrchlabské umělecké pátky, ve kterých se místnímu publiku představila řada významných umělců. Připravoval rozhlasové relace místního rozhlasu, ve kterých i sám účinkoval, v čítárně městské knihovny od roku 1953 hudební škola pořádala Večery reprodukované hudby.
V roce 1955 založil při hudební škole folklórní soubor Krakonoš. Soubor nacvičil národopisná pásma "Krakonošův rok", sestavený spisovatelkami Marií Kubátovou a Amálií Kutinovou, a "Kerkonošská veselice aneb V Křižlicích u muziky" od učitele Miloše Gerstnera, se kterými úspěšně vystupoval na mnoha místech včetně Prahy. Na činnost souboru následně navázal dosud fungující soubor Krkonošský horal.
V roce 1958 jeho kulturní činnost ve městě ukončilo stranické rozhodnutí, na základě kterého Josef V. Kratochvíl odešel pracovat do Českých Budějovic jako ředitel tamější Lidové školy umění, na svoje působení ve Vrchlabí ale rád vzpomínal.
Dne 8. července 1991 schválilo zastupitelstvo města u příležitosti 85. narozenin Josefa V. Kratochvíla udělení čestného občanství města Vrchlabí. 24. října 1991 mu bylo čestné občanství slavnostně předáno a následně se v kulturním domě konal slavnostní večer věnovaný hudbě, poezii a vzpomínkám čestného občana.
Mohlo by Vás zajímat
Partnerská města