Kowary leží v jihovýchodní části Zelenohorské kotliny na úpatí Krkonoš a Janovických Rudaw, na křižovatce historických obchodních cest. Rozkládají se mezi dvěma ojedinělými přírodními chráněnými oblastmi: Krkonošským národním parkem a CHKO Rudawski Park Krajobrazowy. Území těchto oblastí jsou vhodná především k rodinným pěším výletům, a to jak v létě, tak i v zimě. Nachází se zde zákoutí a trasy, které vyhoví i těm nejnáročnějším turistům. Za pouhých pár hodin je možné dojít na nejvyšší vrchol Krkonošsko-sudetské soustavy – Sněžku (1 603 m n.m.).
Rozvoj města byl vždy spojen s hornictvím a kovářstvím. Dle lidových vyprávění, v r. 1148
valonský horník Laurentius Angelu našel na svahu kopce Rudnik železnou rudu. Krátce na to se údolí řeky Jedlice zaplnilo pecemi a kovárnami. Dne 4. září 1513 český a uherský král Vladislav II. Jagelonský udělil Kowarům městská privilegia. V 16. století bylo město, vedle Świdnice a Vratislavi (Wrocław), nejvýznamnější železárenským centrem v Dolním Slezsku.
Intenzívní rozvoj Kowar přerušila třicetiletá válka. Účinně zastavila rozšiřování města, vyhubila obyvatelstvo. Po úpadku hornického a metalurgického průmyslu se v Kowarech rozvíjelo tkalcovství. Dalších 200 let město žilo textilním průmyslem.
Dvacáté století patřilo v Kowarech opět hornictví. Krátce po první světové válce se pokračovalo v těžbě železných rud a následně na přelomu 40. a 50. let byla v nejvyšším utajení zahájena těžba uranových rud. V důsledku této činnosti v průběhu následujících několika desítek let byl ničen turistický potenciál města. Po druhé světové válce se město rozvíjelo zejména na základě činnosti dolu a Závodů R-1 a textilního průmyslu vyrábějícího lněné plátno a koberce, známé již desítky let.
Dnes se město Kowary, jehož významnou výhodou je výjimečně atraktivní poloha, snaží vytvořit obraz lázní s tradicemi, oblíbených mezi návštěvníky.
Kowary a Vrchlabí - partnerská města ležící na obou stranách Krkonoš. Města s podobnou rozlohou, která vznikla v přibližně stejné době (Kowary v r. 1513, Vrchlabí r. 1533). Kowary i Vrchlabí spojuje hornická minulost, průmyslová tradice i předpoklady pro rozvoj turistického ruchu. Blízkost obou měst, nejen vzdáleností 55 km, dává ty nejlepší předpoklady k další spolupráci a rozvíjení vzájemných vztahů.
První dokument o spolupráci měst - Memorandum o přátelství, porozumění a spolupráci byl podepsán již 9. srpna 2007. Starostové měst Ing. Jan Sobotka a Mirosław Górecki stvrdili svými podpisy dne 28. září 2013 Smlouvu o partnerství v klášterním kostele ve Vrchlabí, která je dokladem zájmu o budování dobrých vztahů ve všech oblastech života obyvatel obou měst.