Městský úřad Vrchlabí
Zámek 1
543 01 Vrchlabí 1
Budova Radnice
Krkonošská 8
543 01 Vrchlabí 1
Objekt kulturního domu „STŘELNICE“ se nachází v centrální časti města v ulici Vančurova č.p. 379. Objekt i přilehlé pozemky jsou ve vlastnictví města, nacházejí se v Městské památkové zóně.
Kulturní dům byl postaven v roce 1903 v secesním stylu jako kulturní a společenské městské zařízení. Další stavební úpravy byly prováděny v letech 1913, 1922 a 1938. Poslední necitlivá rekonstrukce byla provedena v roce 1973, kdy byly provedeny vnitřní dispoziční úpravy a z původní secesní budovy se zachoval pouze strop ve velkém sále a vchodové dveře. Zásadně byla změněna fasáda a došlo k zazdění některých okenních otvorů.
Nevyhovující bylo zázemí jeviště (šatny, hygienického zařízení účinkujících), předimenzovaná plocha skladu kulis a špatný technický stav konstrukce jeviště a orchestřiště. Celá budova byla stavebně zastaralá a tím z velké části nevyužívaná.
Na základě poskytnuté dotace z fondů Evropské unie bylo možné přistoupit k zásadním stavebním úpravám a modernizaci budovy, které podstatně zlepšily její stav a přispěly k lepšímu využívání kulturního zařízení.
Stavební úpravy - kromě opravy stávajícího objektu (střecha, fasáda, výměna oken a dveří – foto 1.) byla realizována i přístavba nových vstupních prostor do zázemí jeviště a zřízení zkušeben (zastropení skladu kulis). Zrekonstruován byl také hudební klub „Kotelna“ v prostorách bývalé uhelny a kotelny.
Kulturní dům je využíván jako kulturní zařízení se sálem, jevištěm a restaurací se zázemím.
Provozně je objekt rozdělen na tři části:
stravovací část
kulturně osvětová část
administrativní část
1. P.P.
V podsklepené severní části objektu se nacházejí skladové prostory, úklidová komora, hrubá přípravna zeleniny, shoz piva a hygienické zařízení personálu restaurace.
V jižní podsklepené části je nově zbudováno přístupové schodiště z prostoru sálu s chodbou navazující na hygienické zařízení hudebního klubu „Kotelna“. Novým schodištěm je umožněn vstup z dvorní části areálu do prostoru hudebního klubu s barem (foto 3). Bar a zázemí baru je součástí stravovacího zařízení. V klubu je provozována živá hudební produkce a zároveň bývá využíván jako galerie.
Provozně jsou využívány stávající sklady a šatna v severní části objektu. Nově je zbudováno personální WC s předsíňkou. Dále jsou v této části umístěny dva sklady - sklad hudebních nástrojů a sklad nábytku. V dvorní části nové přístavby je zřízen sklad nádob na odpadky.
1. N. P.
Hlavní vstup je z ulice Vančurovy. Přes vstupní zádveří je přístup do zrekonstruované vstupní haly s šatnou diváků (foto 2.), WC (ženy, muži, bezbariérové) a úklidovou komorou, chodby stravovacího zařízení se schodištěm do 2. N.P. (administrativní část objektu).
Dále je z haly vstup do předsálí s nově instalovaným barem a dále do sálu pro 362 návštěvníků (foto 4.). Předsálí je možno propojit s výčepem, který je provozně napojen nekuřáckou částí na jídelnu s kuchyní umístěnou v severní části objektu. Z hlavního sálu s přísálím je řešen samostatný požární východ přes zádveří přímo na volné prostranství – dvorní část.
V prostoru přísálí je nově vybudován sklad nábytku. Na hlavní sál navazuje prostor jeviště s kulisárnou a sklady rekvizit a dvě přidružené šatny s hygienickým zázemím pro účinkující. V prostoru jeviště je provedeno propadliště do 1. P. P. s požárně odolným skládacím schodištěm.
K severní obvodové stěně objektu přiléhá jednopodlažní část domek s bytem domovníka. Domek nebyl součástí rekonstrukce a s jeho obnovou je počítáno v další etapě. Propojení obou částí je řešeno spojovacím krčkem navazujícím na prostory šaten pro veřejnost a vstupní halu.
2. N.P.
V severní části 2. N.P. jsou umístěny administrativní prostory provozu objektu – 6 kanceláří, WC, sprcha s předsíňkou, archiv, balkon se skladem osvětlovací techniky a v prostoru chodby dřevěné schodiště do půdního prostoru.
V jižní části je nově zbudovaným schodištěm řešen vstup do zkušebny, přednáškového sálu (foto 5.), na WC, do úklidové komory, skladu a ochozu osvětlovačů nad jevištěm.
Bezbariérový vsup do objektu je umožněn novou přístupovou rampou z dvorní části objektu přes zádveří stravovací části.
V rekonstruovaných částech objektu byla kompletně vyměněna elektroinstalace, nově vyřešena vzduchotechnika, především odvětrání velkého sálu, zrekonstruováno vytápění včetně zbudování nové plynové kotelny, provedeny nové rozvody slaboproudu a instalováno nové ozvučení velkého sálu a přilehlých prostor. Požární bezpečnost budovy je zajištěna elektronickou požární signalizací.
Účelem výstavby a přínosem projektu je možnost maximálního využití stávajícího kulturního zařízení, zlepšení podmínek pro kulturu místní i celé spádové oblasti, služeb pro pořádání kulturních a vzdělávacích i sportovních akcí, rozvoje činnosti kroužků a souborů a zachování i zlepšení stavebně technického stavu budovy a zlepšení jejího celkového vzhledu.
Rekonstruovaný kulturní dům slouží především kulturním a volnočasovým aktivitám (zkušebna pro hudební a taneční skupiny, divadelní ochotnické sbory, prostor pro setkávání, hudební klub Kotelna, akce pro děti a mládež, plesy a taneční zábavy, taneční odpoledne pro důchodce, divadelní představení, hudební vystoupení, některé sportovní akce apod.), případně nabízí prostory pro různá školení, přednášky a další osvětové akce. Tím slouží občanům jak Vrchlabí tak blízkého okolí.
Kulturní dům Střelnice byl postaven v roce 1903 v secesním stylu jako kulturní a společenské městské zařízení. Od té doby proběhlo několik rekonstrukcí, poslední v roce 1973. Kulturní dům však dnes nevyhovuje nárokům na kulturní zařízení ve spádové oblasti 20 000 lidí. Četné sportovní, občanské, kulturní a sociální aktivity musí proto v současné době hledat své zázemí jinde. Do domu zatéká, omítka je na mnoha místech poškozena, vnitřní vybavení dosloužilo. Nejbližší kulturní zařízení podobného typu je v buď v Trutnově nebo Semilech a Nové Pace, avšak ani zde není program a vybavení plně vyhovující pro občany města a přilehlého okolí. Město Vrchlabí je také vstupní branou do Krkonošského národního parku a je ročně navštěvováno mnoha turisty. Všechny tyto důvody vedly Město Vrchlabí k rozhodnutí rekonstruovat kulturní dům Střelnice. Vzhledem ke zvyšující se poptávce (školící a rekvalifikační kurzy, činnost různých zájmových kroužků, vzdělávání, prostor pro setkávání členů Mikroregionu Vrchlabska atp.) se jeví jako nutné vytvořit moderní zázemí pro 21. století. Rekonstrukce objektu je tou nejlepší investicí do dalšího rozvoje sociálního a kulturního života města.
Cílem projektu je rekonstrukce a přístavba kulturního domu Střelnice ve Vrchlabí, která bude impulzem pro další rozvoj občanských, kulturních a zájmových činností ve městě. Rekonstrukce objektu spočívá ve výměně střechy, rekonstrukci, krovů, stavebních pracech (fasády, okna), výměně sítí, rekonstrukci jeviště, rekonstrukci kotelny apod.
Obecným cílem projektu stejně tak jako prioritní osy 2, oblast podpory 2.2 je vyvážený rozvoj mikroregionu s respektem zásad trvale udržitelného rozvoje a dosažení celkového zlepšení kvality života obyvatel Vrchlabska. Oblast podpory 2.2 Rozvoj měst podporuje investice do rekonstrukce a modernizace infrastruktury sloužící pro podporu partnerství, spolků a neziskových organizací včetně investic do volnočasových aktivit dětí a mládeže. Projekt i prioritní osa 2 se zaměřuje na snížení regionální rozdílnosti v oblasti služeb a občanské vybavenosti a to v dlouhodobém horizontu.
Zastupitelstvo města Vrchlabí svým usnesením schválilo projekt realizace rekonstrukce Kulturního domu Střelnice. Byla vypracována projektová dokumentace do úrovně stavebního povolení. Zároveň byla vypracovaná žádost do Regionálního operačního programu, existuje Studie ekonomického hodnocení projektu a Analýza nákladů a výnosů. Byl vytvořen tým pro předinvestiční fázi projektu, investiční fázi projektu a poinvestiční fázi Projekční práce jsou zajištěny prostřednictvím odborné firmy. Rovněž zpracování finančních analýz, studie ekonomického hodnocení projektu a příprava žádosti o finanční podporu realizace projektu z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod je poptána u externích odborných firem. Investor zajišťuje prostřednictvím vlastních stávajících zaměstnanců přípravu vstupních podkladů, projednání alternativních řešení a rozhodnutí o nich. Byly zřízeny pracovní skupiny pro jednotlivé fáze.
Na realizaci projektu v investiční fázi bude dohlížet projektový tým, který bude dohlížet na kvalitu realizovaného díla a na dodržení podmínek Smlouvy o spolufinancování. Výběrová řízení bude zajišťovat město Vrchlabí, které má mnohaleté zkušenosti s výběrovým řízením. Vítěz výběrového řízení bude realizovat projekt od počátku zahájení až do kolaudace stavby. Po celou dobu realizace projektu bude probíhat marketing a propagace projektu, která bude probíhat i na webových stránkách obce, rozhlase a v regionálních novinách. Realizace stavby bude zajištěna prostřednictvím odborné firmy, generálního dodavatele stavby, vybrané na podkladě výběrového řízení dle zákona 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách a metodikách pro výběrové řízení Regionálního operačního programu. Dodavatel zajistí realizaci vlastními profesemi a technikou bez účasti investora.
Autorský dozor bude mít za povinnost po celou dobu výstavby hájit jako garant kompletního dodržení projektové dokumentace, která byla ověřena ve správním řízení příslušným stavebním úřadem. Autorský dozor provádí po celou dobu výstavby kontrolu nad dodržováním projektové dokumentace, koordinuje případné změny a úpravy projektovou dokumentaci a vypracovává jednotlivá dílčí upřesnění pomocí prováděcích detailů, které řeší a v mnoha případech zkvalitňují vlastní výstavbu.
Technický dozor investora (dále jen TDI) bude mít za úkol plně zastupovat investora po celou dobu výstavby. TDI přebírá zápisem do stavebního deníku jednotlivé části stavby, která budou dalším postupem stavby.
Tato etapa projektu představuje dobu od kolaudace (ukončení projektu) do ukončení doby udržitelnosti (min. 5 let). Zahrnuje činnost jednotlivých aktivit, jejich jednotlivé akce, setkání, atp. Provozovatelem bude Město Vrchlabí. Více o provozní fázi projektu je uvedeno ve Studii ekonomického zhodnocení projektu.
Projekt má pravomocné stavební povolení, v rozpočtu města se počítá s realizací rekonstrukce od druhé pol. roku 2008 dle harmonogramu jednotlivých stavebních prací. Je ustanoven pracovní tým v jednotlivých fázích projektu. Více viz Studie ekonomického hodnocení projektu.
Přímá vazba na projekty v současné době není. Po rekonstrukci město zvažuje spolupráci s dalšími subjekty a tedy i generování dalších projektů a aktivit.
Mohlo by Vás zajímat
Partnerská města